петък, 26 октомври 2007 г.

ОВОС

Що е това ОВОС (Оценка на въздействието върху околната среда) и кога се налага да се извършва е описано в Закона за опазване на околната среда (ЗООС).
Поривът ми да пиша за това сега се дължи на попадналото ми официално съобщение от Министерството на околната среда и водите (виж снимката) по специално заявление за достъп до обществена информация, в което се твърди, че през последните близо две години тази институция не е давала отрицателни становища по ОВОС. Иначе казано, всяко инвестиционно предложение и всеки план и програма за строителство и различни производствени дейности са били в пълна хармония с изискванията на ЗООС...



Не толкова защото се съмнявам във високата екологична и природозащитна култура на българина, но просто ми се струва абсурдно никой да не се е опитал да направи нещо - я да изгради някоя кариера за добив на инертни материали, я някое ваканционно селище на площ повече от 10 декара, я някоя ски-пистичка с дължина над километър и т.н. (списъкът в приложенията към ЗООС е дълъг), - което не е в пълно съгласие с този закон. Ей така, случайно пък - за статистиката.

Все пак ще си позволя малки извадки от ЗООС:
Чл. 81. (1) Екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда се извършват на планове, програми и инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии или техни изменения, при чието осъществяване са възможни значителни въздействия върху околната среда...


(тези планове, програми и инвестиционни предложения са уточнени в специални приложения към ЗООС)

Още от Чл. 81.:
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 77 от 2005 г.) Оценката на въздействието върху околната среда по ал. 1, т. 2 определя, описва и оценява по подходящ начин и според всеки конкретен случай преките и непреките въздействия от инвестиционните предложения за строителство, дейности и технологии върху човека, биологичното разнообразие и неговите елементи, включително флора и фауна, почвата, водата, въздуха, климата и ландшафта, земните недра, материалното и културно-историческото наследство и взаимодействието между тях.


А ето го сега и това:

Чл. 83. (1) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2005 г.) Оценките по чл. 81, ал. 1 се възлагат на колектив от регистрирани експерти - български и чуждестранни физически лица, с ръководител, които трябва да декларират, че не са лично заинтересувани от реализацията на инвестиционните предложения.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2005 г.) Оценката се възлага на експертите от възложителя на плана или програмата, или от възложителя на предложението по чл. 81, ал. 1, т. 2.


Със сигурност не съм експерт по право, но ал.2. към Чл.83. според мен съдържа ужасяващ порок, заклеймен от народа ни с поговорката "Който плаща, той поръчва музиката". Ужасяващ е, защото (пак ще повторя оня цитат от ЗООС) тази оценка засяга "човека, биологичното разнообразие и неговите елементи, включително флора и фауна, почвата, водата, въздуха, климата и ландшафта, земните недра, материалното и културно-историческото наследство и взаимодействието между тях".

Някак си за разнообразие щеше да е по-приятно да знам, че има и отказани разрешения. Просто за повече реалистичност...

1 коментар:

Bla каза...

Мда, порно отвсякъде.