http://environment.newscientist.com
Преди няколко дни същата медия напомни за заплахата, която вече е стигнала Иран и предизвиква тревога в Пакистан, Индия, Китай и др. страни от региона.
Твърди се, че от сортовете пшеница, които се използват повсеместно в момента, почти няма такъв, който да е устойчив на този паразит. При заразена реколта загубите бързо могат да стигнат до 100%. А спорите се разпространяват лесно чрез вятъра, чрез животни, чрез хора...
Създаден е и фонд, финансиран от Бил и Мелинда Гейтс:
http://www.wheatrust.cornell.edu
Идеята на проекта е да се създаде нов сорт пшеница, който да бъде устойчив на този паразит. Ще си сътрудничат три международни института - един в Мексико (CIMMYT), в Сирия (ICARDA) и във Филипините (IRRI).
Моментът изглежда удобен за реакция от страна на компании, които могат да предложат "решение" - генетично променена пшеница, която е устойчива на този паразит, или поне е устойчива на силни фунгициди (пестициди, които се използват за борба с гъбните паразити). В Интернет вече има много предупреждения за подобна заплаха:
http://onlinejournal.com
Заплахата е съвсем реална, като се има предвид становището на CIMMYT по отношение на генетично променените организми:
http://www.cimmyt.org
Където можем да прочетем:
"В последните две десетилетия биотехнологията създаде множество ценни инструменти и технологии, чрез които могат да се подобрят и съхранят всички семенни растения. В тази връзка CIMMYT вярва, че биотехнологията (която включва редица технологии като тъканни култури, отбор на маркирани генни последователности, описание на генома, както и генно инженерство) играе важна роля в подобряването на продуктивността, стабилността, качеството и използваемостта на сортовете царевица и пшеница в развиващите се страни, като в същото време се запазва околната среда. CIMMYT, както и техните дъщерни центрове - CGIAR - правят тези нови възможности, създадени от биологичните науки, обществено достояние, а допълвайки проучванията в частния сектор осигуряват достъп до тези технологии за по-бедните фермери и потребители."
... Същински Робин Худ, лошо като че няма...
Обаче "Monsanto", "Pioneer Hi-Breed" ("Dupont"), "Syngenta" и др. са гигантски корпорации, които освен че ПАТЕНТОВАТ изкуствено комбинирани генни последователности, също търсят подкрепа от общественото мнение за реализация на продуктите си. Те не са проверени за безопасност за човека и околната среда в дългосрочен план и не се очертава скоро да бъдат:
http://www.pinkyshow.org
Тук-там в Интернет се забелязват и "някои" въпроси. Ако си спомняте филма на Чарли Чаплин - "Хлапето", - там един дребосък чупеше стъклата на сградите в квартала, а след това героят на Чаплин минаваше и ги ремонтираше срещу заплащане... Защото спори от по-опасните видове паразитни гъби от групата на ръждите са били пазени по време на "Студената война" за евентуалната им роля на биологично оръжие. Вероятно чисти спекулации, но има и друго - житните растения са оцелели милиони години без да се грижи никой за тях чрез пестициди и торове. "Зелената революция" през 50-те и 60-те години на миналия век (случила се с дейното участие на Норман Борлауг, основател и дългогодишен ръководител на CIMMYT) даде на земеделския производител високодобивни сортове растения и силно отровни пестициди, но драстично намали разнообразието от култивирани сортове, получени от човека в резултат на селекция, продължила хиляди години. Но ето, сега се оказва, че един единствен паразит може да унищожи повечето от сортовете по света.
А и от няколко години потребяваното количество пшеница е повече от произведеното - резервите намаляват, пък гладът може да бъде убедителен.
И понеже става дума за генетично модифицирани организми (ГМО), тук си закачвам една статия като мигащо предупреждение:
http://www.mindfully.org
Защото ако заразата от паразити по културните растения би се възприела от всеки като заплаха, то заразата с ГМО не изглежда всекиму по този начин. Дори са много хората, които виждат в ГМО една панацея срещу глада и за увеличаване на благосъстоянието. След много години може и това да стане. Никой не знае. Но сега отварянето на "Кутията на Пандора" може да бъде кошмар, който е реалност за много селскостопански производители в Азия, а както се вижда и от последната статия, също и в Америка.
Няма коментари:
Публикуване на коментар